۲۵ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۱۷:۱۰
32

تست فنی اسب وحشی فورد در گیلان

تست و بررسی اسب وحشی فورد در گیلان

فورد ماستانگ را باید یکی از محبوبترین های خودرویی جهان بنامیم خودرویی که از سال 1964 میلادی معرفی شد و از همان اولین نسل محبوبیت های فراوانی در عاشقان به خودرو پیدا کرد اولین نسل تا سال 1973 تولید شد

شاید مدل V8 GT باعث تمام شکوه و عظمت ماستانگ شده باشد ولی این مدل V6  آن بود که باعث فروش بالای آن می شد.

فورد ماستانگ را باید یکی از محبوبترین های خودرویی جهان بنامیم خودرویی که از سال ۱۹۶۴ میلادی معرفی شد و از همان اولین نسل محبوبیت های فراوانی در عاشقان به خودرو پیدا کرد اولین نسل تا سال ۱۹۷۳ تولید شد و میزان فروش آن در سال اول ۱۲۱۵۳۸ دستگاه بود گرچه هیچ کدام از نسل ها نتوانست آن محبوبی را تکرار کند حتی نسل چهارم آن برای ۱۰ سال بدون هیچ تغییری ادامه تولید پیدا کرد این خودرو درداخل کشور بشدت پرطرفدار است و با رفتن به مناطق آزاد متوجه خواهید شد که بسیاری از آخرین مدل های ماستانگ در خیابان ها جولان می دهند و صدای اگزوزشان شیشه ها را به لزره در می آورد.

مختصری از پیشینه :

نسل اول این خودرو برروی پلتفرم نسل دوم فورد فالکون و در سال ۱۹۶۴ به نمایش درآمد وقرار شد تا سال ۱۹۶۵ به بازار عرضه شود درحال حاضر نسل ششم ازین مدل به بازار وارد شده فورد ماستانگ پایه گذار کلاس تازه ای به نام پونی کار در آمریکای شمالی بود.

پونی کار خودرو های اسپرت کوپه ای هستند که کاپوتی کشیده و پشت کوتاهی داشته خودروهایی نظیر کامارو و  AMC  جاولین و چلنجر از دیگر ماشین های کلاس پونی کارز هستند ماستانگ هچنین الهام بخش طراحی خودرو های اسپرت دیگری نظیر تویوتا سلیکا و فورد کاپری هم بود.

ماستانگ به دلیل استقبال بیش از حد مردم ۵ ماه زودتر از موعد رسمی آن که در سال ۱۹۶۵ باشد به بازار فرستاده شد به همین خاطر به مدل هایی که دراین پنج ماه تولید شده اند لقب ۱۹۶۴٫۵ (نیم) داده اند و ساخت رسمی خودرو در ماه مارس ۱۹۶۴ در ایالت میشیگان کلید خورد.

نکته جالب :

امتیاز نام ماستانگ در آلمان در اختیار شرکت کروپ بود و فورد از خرید این امتیاز به قیمت ده هزار دلار سر باز زد و این ماشین تا سال ۱۹۷۸ با نام T5  در آلمان فروخته شد همچنین برای بزرگتر شدن بازار فروش این خودرو فورد تصمیم گرفت که ماشین را باردیف دوم صندلی که جای پای ناچیزی داشت عرضه کند.

تولید نسل اول از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۳ و نسل دوم از ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۸ و نسل سوم ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۳ و نسل چهارم ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴ و نسل پنجم ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ و از ۲۰۱۵ نسل ششم ان عرضه شد همچنین در سال ۲۰۱۳ شلبی پرده از نمونه ای برداشت که ۱۲۰۰ HB قدرت داشت این مدل با نام GT500 S/C1000  به تعداد صد دستگاه ساخته و به قیمت ۱۵۵ هزار دلار فروخته شد که در آن حجم موتور از ۵٫۴ به ۵٫۸ و جفت سوپرشارژرش نقش بسازیی را بازی می کند.

آمار تولید :

در سال اول ۱۹۶۴ به تعداد ۱۲۱۵۳۸ دستگاه فروخت همچنین اوج فروش در سال ۱۹۶۶ به تعداد ۶۰۷۵۶۸ دستگاه در سال بود و پایین ترین میزان فروش آن در سال ۲۰۰۹ به تعداد ۶۶۶۲۳ دستگاه در سال و در سال اخر ۲۰۱۴ به تعداد ۸۲۶۳۵ از ماستانگ نسل پنج فروش رفت.

با وجود اینکه با یک تنبل شش سرعته خودکار طرفیم اما هنوزم برخی از اعداد بسیار قابل ملاحظه است.

 

 

مشخصات فنی :

موتور V6  3.7 لیتری با ۲۴ سوپاپ

تولید ۳۰۵HB  در ۶۵۰۰ دوربردقیقه  و گشتاور ۳۸۰ NM در ۴۲۵۰ دوربردقیقه

گیربکس ۶ سرعته خودکار یا دستی

نسبت قدرت به وزن هر ۵ KG   1 HB

نسبت تراکم ۱۰٫۵-۱ و وزن ۱۵۸۸ KG   همچنین ظرفیت بکسل ۴۵۴ KG

مصرف شهری ۱۲٫۵ (یورو۵) اتوبان ۸٫۱ (یورو۵) در ایران با سوخت یورو۲ مصرف شهری ۱۵ لیتر و اتوبان ۱۰٫۵ لیتر با باک ۶۰ لیتری

ABS-EBD-ESC-TCS  

شتاب ۰-۱۰۰ ۵٫۵ ثانیه رسمی

شتاب ۰-۱۶۰ ۱۴ ثانیه رسمی

فشار قابل تحمل شاسی ۰٫۹۲ G

طول ۴٫۷ M عرض ۲ M ارتفاع ۱٫۴ M از سطح زمین فاصله محوری ۲٫۷ M

 

امکانات رفاهی :

مدل V6  کوپه و کروک د ر۳ تیپ عرضه شده که کوپه شامل :

تیپ GT  به قیمت ۱۳۵ تومن

تیپ پرمیوم به قیمت ۱۶۵ تومن

تیپ راش به قیمت ۱۹۵ تومن

در مدل کروک قیمت ها به ترتیب ۲۰ میلیون افزایش پیدا میکند.

۴ تا ۶ ایربگ (جلو جانبی پرده ای ) – سنسور TPMD فشار باد لاستیک – اینه تاشو برقی – آینه وسط الکتروکرومیک- گرم کن و سرد کن صندلی جلو – تهویه اتومات ۲ کاناله – سیستم صوتی با چنجر – مانیتور پخش ۸ اینچی همراه با DVD-DTV-USB-AUX-IPOD-GPS  بلوتوث – کروز- چرم صندلی – چرم داشبرد-صندلی ریکاردو – سیستم اگزوز راش- رینگ ۱۹ پنج پر دوبل (۱۸ استاندارد) – سنسور پارک – سنسور نور – سنسور باران – دوربین عقب – نورپردازی شب تک رنگ پارکاب منقش به نوشته ماستانگ LED – لوگو شوی ماستانگ برروی زمین به هنگام باز کردن درب ها- صندلی برقی- درمدل V8  امکان سفارش سقف پانورامیک

 

 

طراحی ظاهری :

 

بی شک یکی از جذابترین پونی کارهای امریکایی ماستانگ است طرح منحصر به فرد این خودرو از همان سال اولیه طرفدارهای فراوانی را شیفته خود کرد حال پس از نسل ها هنوزم این طرح شیفتگان خودرا دارد.

نمای خشمگین جلو به راحتی هر رهگذری را مجذوب خود میکند و شما را به یاد قدرت نهفته موتور این پونی کار می اندازد نکتاه جالب این که آرم ماستانگ در مدل پایه در داخل یه ذوزنقه قرار گرفته عرضه شده ولی در مدل پرمیوم و راش بصورت تک اسب یکه تکاز نصب شده و ازین طریق از نمای جلو می توان ازبیرون به تیپ خودرو پی برد.کاپوت بسیار کشیده و عضلانی است و به خوبی نشان دهنده عظمت داخل آن است نمای جلو همچنان شما را به حال هوای دهه ۶۰ می برد ارم ماستانگ در وسط و در دوطرف چراغ های زیبای روشنایی روز و در دل چراغ های جلو و در کنار لامپ های زنون قرار گرفته است ولی نمای کناری همچنان ساده و بدون هیچ شکستی می باشد.

نکته ی کلیدی که موجب اصالت ماستانگ شده پایبند بودن آن به طرح های اولیه می باشد به طوریکه شما در تمامی نسل ها نمای عقب را همواره به صورت سه چراغ عمودی قرمز رنگی که در مدل اولیه استفاده شده می بینید که حال به صورت مدرن و فول LED در آمده است . در نمای عقب نیز بین دو چراغ لگوی اسب وحشی و در برخی از مدل ها عبارت GT  جایی گرفته است  و در انتهای سپر در دوطرف خروجی های اگزوز قرار دارد که باتوجه به پیشرانه V6 آن جای پکیج اگزوز با چهار خروجی در آن خالی است اما همین دو خروجی هم صدایی را تولید می کند که هر رهگذری را غرق در لذت غرش یک V6 می کند.

 

طراحی داخلی:

به محض وارد شده به داخل ماستانگ اولین چیزی که تمام توجه شما را جلب می کند کنسول دو تکه آن است که درست عین مدل های اولیه می باشد و این نشان از حفظ اصالت ماستانگ و پای بند به هرآنچه که موجب خواستن آن می شود دارد و سپس دومین چیزی که توجه شما را جلب می کند فرمان سه پره و کیلومتر دور موتور آن است که باز به همان سبک و سیاق اولیه ولی به شکل مدرن تری می باشد.

 

صندلی عقب اصلا راحت و جادار نیست. صرفا به درد قرار گرفتن اشیاء, ساک و نشستن کودکان زیر شش سال می خورد.حتی فکر نشستن روی آن را هم در سر نپرورانید چون هیچ فضای پایی برای شما قرار ندارد پس عملا کاربردی نیست. در داخل خودرو در بین دو دریچه ی تهویه وسط داشبرد ورودی برق دوازده ولت قرار دارد تا نیاز شما را به استفاده از لوازم الکترونیک برطرف کند. همچنین بسته به مدل در وسط داشبرد یک مانیتور ۸ اینچی برای پخش تصویری و GPS و دوربین عقب و در زیر آن ورودی CD  و DVD با شش چنجر و دکمه های پخش قرار گرفته است. در زیر سیستم صوتی دکمه های تهویه اتومات دو کناله و در صورت سفارش گرمکن و سردکن صندلی قرار دارد.  در زیر آن دنده و در کنار آن دکمه های خاموش کردن کنترل هرزگردی , فلاشر و باز کردن صندوق عقب مشاهده می شود. در ادامه نیز دو جای لیوانی به صورت مخفی قرار دارد اما در روی فرمان نیز کلیدهای مکالمه , بلوتوث , کم و زیاد صدا و کروز کنترل در کنار و لگوی زیبای ماستانگ در وسط فرمان دیده می شود . در سمت چپ فرمان کلیدهای سیستم روشنایی خودرو قرار دارد و امکانی که توجه ما را به شدت به خودش جلب کرد قابلیت ثبت رکورد هایتان به صورت اتومات توسط خودرو می باشد که در آن شما می توانید ۰ تا ۱۰۰ و ۰ تا ۱۶۰  و درگ ۴۰۰ متر و درگ ۲۰۰ متر را ثبت کنید و به آن افتخار کنید. دور موتور تا ۸۰۰۰ را نشان می دهد و آمپر سرعت تا ۲۶۰ علامت گذاری شده گرچه توصیه ی کمپانی به حداکثر ۱۸۰ km می باشد و بیش از این کنترل شرایط کار هرکس نیست.

نورپردازی کابین در شب قابل توجه و آرامش بخش است ولی بعداز مدتی به خاطر تند بودن رنگ آن کاملا عادی و جذابیت خود را از دست می دهد. در مجموع باید گفت باوجود اینکه سطح تجهیزات به کار رفته در این خودرو آنچنان بالا نیست ولی طراحی داخل این پونی کار آنچنان جذاب , گیرا و نوستالژیک است که شما زیاد به دنبال استفاده از امکانات مختلف نخواهید بود و تنها لذت رانندگی با آن و شنیدن صدای دور موتور ۷۰۰۰ آن برایتان لذت محض و گوشنواز خواهد بود.

 

موتور :

کاپوت را بالا می زنیم یک موتور غول پیکر V6 به حجم ۳٫۷ لیتر در این آمریکایی آرام گرفته که ۳۰۵ اسب بخار و ۳۸۰ nm گشتاور را با کوچکترین اشاره به پدال در اختیار راننده برای نابودی آسفالت و لاستیک های خود قرار می دهد. تمام این قدرت توسط گیربکس ۶ سرعته اتومات و دستی به چرخ های عقب متصل می شود تا شما با خیال راحت به توانید به راحتی خوردن یک لیوان آب با آن دریفیت بزنید. این نیرو ماستانگ را در ۵٫۵ ثانیه ( رسمی ) به ۱۰۰km رسانده تا خط و نشانی باشد برای اکثر اسپرت ها . شاید با این حجم به نظر برسد حتما مصرف بالایی هم دارد ولی مصرف داخل شهر آن فقط ۱۲٫۵ لیتر ( یورو۵ ) و خارج شهر ان ۸٫۵ ( یورو ۵ ) می باشد که برای یک شش سیلندر ۳٫۷ کاملا طبیعی است برای نمونه ۴۰۵ با موتور چهار سیلندر ۱٫۸ با مصرف داخل شهر ۱۱٫۵ و خارج شهر ۸ لیتر می باشد. اینجاست که تفاوت تکنولوژی بیست و شش ساله ظرفیت خود را نشان می دهد.

 

آزمون رانندگی :

ما برای بدست اوردن سریعترین شتاب ممکن از بنزین سوپر همراه با اکتان افزا استفاده میکنیم تا قدری کیفیت بنزین یورو۲ داخل را حداقل از لحاظ اکتان مشابه یورو ۵ کنیم سپس کولر را خاموش و گیربکس را در حالت دستی قرار داده و کنترل هرزگردی را خاموش میکنیم دنده در ۱ پاروی ترمز و پدال گاز را تا دور ۴۵۰۰ فشار میدهیم سپس پدال را رها میکنیم صدای جیغ لاستیک ها توجه رهگذران را جلب میکند این ماشین از هر نیش گازی برای هرزگردی استقبال می کند عملی که لبخند را بر لبان شما جاری می سازد با وجود بنزین بی کیفیت داخلی شتاب ۰ تا ۱۰۰ بدست امده برای ما عدد ۶٫۱ ثانیه را نشان می دهد و ۰ تا ۱۶۰ عدد ۱۵٫۲ همچنین برای  100 تا ۰ احتیاج به مسافت ۳۳٫۵ متر است که حاکی از قدرت بالای تولیدی موتور و تقسیم وزن ۵۴ به ۴۶ ان است.

نکته جالب اینکه در هنگام ترمز گیری از ۱۰۰ به ۰ چرم صندلی کاملا سر بوده و هیچ تلاشی برای نگه داشتن شما انجام نمی دهد و حتما باید از کمربند برای نگه داشتن خود استفاده کنید در غیر اینصورت فرمان و شیشه جلو در انتظار شماست.

مدلی که در اختیار ما قرار داشت از تیپ راش بود که دارای سیستم اگزوز سفارشی و غرش پیشرانه اندکی بهتر از سایر مدل های V6  می باشد در حدی که شما تنها تمایل دارید با دوربالا حتی در سرعت پایین با آن رانندگی کنید و این عاملی است که درصورت عدم تسلط راننده برای شنیدن صدای زیبای ان منجر به تصادف و سوختن زود هنگام پمپ بنزین می شود و جالب اینکه بدانیم بیش از ۷۰ درصد ماستانگ های فروخته شده از گیربکس دستی و فقط ۳۰ درصد آن اتومات هستند که نشان از عطش عاشقان خودرو به لذت ناب معکوس کشیدن های پی در پی برای شنیدن صمفونی زیبای موتور می باشد.

 

نتیجه گیری :

ماستانگ به لحاظ شتاب ۰ تا ۱۰۰ ۰٫۳ ثانیه از کامارو کندتر و ۱٫۵ ثانیه از چلنجر سریعتر است همچنین از کامارو طول و عرض و ارتفاع بیشتری دارد و نسبت به چلنجر از طول کمتر و عرض بیشتری برخوردار است نکته اساسی در مورد ماستانگ این است که فورد نهایت سرعت قابل اطمینان در این خودرو را ۱۸۰ کیلومتر اعلام کرده در حالی که شما در کامارو تا ۲۵۰ و در چلنجر تا ۲۰۰ کیلومتر در مدل V6  می توانید با اطمینان سرعت بگیرید همچنین صندوق عقب ماستانگ در مدل کوپه بزرگتر از کامارو و در کروک کوچکتر از ان می باشد و در این مورد حداقل هیچ کدام به پای صندق جادار چلنجر با ۱۵ درصد فضای بیشتر نمی رسند و بلحاظ کارایی صندلی های عقب این چلنجر است که راحت ترین فضا پا را با فاصله محوری بیشتر نسبت به کامارو و سپس ماستانگ در اختیار شما می گذارد و کاملا قابل استفاده است.

مورد قابل توجه دیگر این که کامارو با ارتفاع ۱٫۳۷ از سطح زمین نسبت به ماستانگ ۱٫۴۱ متری و چلنجر ۱٫۴۵ متری دارای مقاومت کمتری در مقابل جریان هوا و مرکز ثقل پایین تری است و همین عامل سبب پایین تر بودن سرعت اعلام شده فورد برای ماستانگ نسبت به کامارو و چلنجر است و حال میرسیم به بزرگترین نقطه ضعف ماستانگ یعنی سیستم تعلیق عقب یک پارچه باستانی آن که همواره عامل اصلی شکست ماستانگ در مسابقات در برابر کامارو با سیستم تعلیق مستقل آن است که ای کاش فورد هم از این تعلیق بهره می برد تا همچون کامارو بدون نیاز به کم کردن سرعت میشد پیچ ها را با چسبندگی  بیشتری پشت سر گذاشت.

مورد دیگر اینکه مدل های کروک ماستانگ و کامارو در گیلان بخاطر رطوبت ۱۰۰ درصدی آن در بازه ۲ ساله با استفاده مکرر احتمال چکه جزیی در آن افزایش پیدا می کند و این دلیل اصلی تعداد بیشتر ماستانگ و کاماروهای کروک نسبت به کوپه دست دو برای فروش در بازار است امری که نمایشگاه داران و مالک از قبول آن برای فروش خودرو سرباز می زنند.

درمجوع اگر از عاشقان ماستانگ هستید و تعصب دارید که هیچ ولی اگر به دنبال بهترین پونی کار امریکاییV6  هستید  این کامارو است که همچون اسم خویش (کامارو نام گرگی است که ماستانگ ها را شکار می کند) شما را سر بلند می کند.

در پایان از مالک محترم خودرو و نمایشگاه بصارتی برای در اختیار قرار دادن خودرو و وقت خویش صمیمانه تشکر می کنیم.

عکس : علی باخدا

پاسخ دهید