۲۷ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۱۵:۳۷
34

تست فنی الماس میتسوبیشی در گیلان

تست و بررسی میتسوبیشی لنسر ۱٫۸ در گیلان

فرزند 41 ساله میتسوبیشی در نهمین نسلش به بازار ایران قدم گذاشته و می‌خواهد اثبات کند که در غیبتش کره‌ای‌ها و حتی ژاپنی‌هایی که سودای رقابت در سر دارند، نمی‌توانند مانند او طعم تند فلفل را به لذت رانندگی تزریق کنند‌. شرکت آرین‌موتور ‌، نماینده رسمی محصولات میتسوبیشی در ایران در نخستین قدم مدل 1.6 لیتری این خودرو با گیربکس 4 سرعته اتوماتیک و 5 سرعته دستی را به مشتریان عرضه کرد اما عطش ماشین‌باز‌ها و مشتریان برای چشیدن آخرین قطره از قدرت لنسر پایان نداشت و در عین حال ذائقه مردم به سمت امکانات بیشتر تغییر جهت داده بود. آرین‌موتور تصمیم گرفت برای گسترش سبد محصولاتش مدل 1.8 لیتری جدید این خودرو با گیربکس اتوماتیک CVT را نیز به بازار عرضه کند مدل 1.8 لیتری لنسر در مقایسه با نمونه 1.6 لیتری از پیشرانه به‌مراتب قدرتمند‌تر و جدید‌تری استفاده می‌کند که نمونه مشابه آن را در سطح جهان به سختی می‌توان یافت و این مدل منحصر‌به‌فرد قرار است در ایران کمی متفاوت جلوه کند.

خودرویی خاص برای سلیقه ای خاص..

سرانجام بعد از تست های فنی از  LX 570 ، ماستنگ و کامارو این بار نوبت به سامورایی با اصالت ژاپنی رسید..

فرزند ۴۱ ساله میتسوبیشی در نهمین نسلش به بازار ایران قدم گذاشته و می‌خواهد اثبات کند که در غیبتش کره‌ای‌ها و حتی ژاپنی‌هایی که سودای رقابت در سر دارند، نمی‌توانند مانند او طعم تند فلفل را به لذت رانندگی تزریق کنند‌. شرکت آرین‌موتور ‌، نماینده رسمی محصولات میتسوبیشی در ایران در نخستین قدم مدل ۱٫۶ لیتری این خودرو با گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک و ۵ سرعته دستی را به مشتریان عرضه کرد اما عطش ماشین‌باز‌ها و مشتریان برای چشیدن آخرین قطره از قدرت لنسر پایان نداشت و در عین حال ذائقه مردم به سمت امکانات بیشتر تغییر جهت داده بود. آرین‌موتور تصمیم گرفت برای گسترش سبد محصولاتش مدل ۱٫۸ لیتری جدید این خودرو با گیربکس اتوماتیک CVT را نیز به بازار عرضه کند مدل ۱٫۸ لیتری لنسر در مقایسه با نمونه ۱٫۶ لیتری از پیشرانه به‌مراتب قدرتمند‌تر و جدید‌تری استفاده می‌کند که نمونه مشابه آن را در سطح جهان به سختی می‌توان یافت و این مدل منحصر‌به‌فرد قرار است در ایران  کمی متفاوت جلوه کند.

لنسر ۱٫۸ فقط در بازار ایران :

فقط ژاپن، استرالیا، ایران و آمریکا از مدل‌های ۱٫۸ لیتری لنسر در بازار بهره‌مند هستند. به خاطر آلایندگی بیشتر از حد مجاز نسخه دو لیتری لنسر، اجازه ورود این مدل به ایران داده نشده است. اما شرکت آرین‌موتور به صورت انحصاری توانسته نسخه ۱٫۸ لیتری را آن هم به تعداد محدود وارد کشور کند. تعدادی که در کل سال شاید تیراژ آنها به ۸۰۰ دستگاه هم نرسد. میتسوبیشی نیز مدل ۱٫۸ لیتری سفارش ایران را تنها به نماینده اصلی در کشور تحویل می‌دهد. این موضوع باعث شده تا نمایشگاه‌داران و واردکنندگان شخصی نتوانند لنسر ۱٫۸ لیتری را وارد کشور کنند.

واردکنندگان شخصی تنها می‌توانند مدل ۱٫۶ لیتری را از کشورهای حوزه خلیج‌فارس وارد ایران کنند. ضمن آنکه تمامی لنسرهای ۱٫۸ لیتری به خاطر ورود در تیراژ کم، در همان ساعت اولیه پیش فروش می‌شوند

تاریخچه لنسر در ایران :

آخرین حضور لنسر در بازار ایران به سال ۱۹۹۳ و مدل‌های وارداتی این خودرو باز‌می‌گردد که این روز‌ها در بازار قیمتی بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون‌تومان دارند‌. این خودرو هنوز هم در بازار به عنوان یک محصول با کیفیت و مشخصات فنی قابل اطمینان توسط مشتریان مورد استقبال قرار می‌گیرد و عده زیادی ترجیح می‌دهند به جای مراجعه مکرر به تعمیرگاه با برخی خودرو‌های تولید داخل به کیفیت لنسر بعد از گذشت حدود ۲۱ سال اطمینان کنند‌. با بررسی کیفی این محصول و رقیبش یعنی هوندا سیویک در آن زمان می‌توان به وضوح مشاهده کرد که لنسر‌های ۲۱ ساله از کیفیت بهتری سود می‌برند‌.

چرا لنسر یک اسطوره است؟

لنسر در زبان انگلیسی به معنای نیزه انداز یا سوارکاران نیزه‌ دار است که میتسوبیشی برای سدان اسپرت خود برگزیده است. میتسوبیشی لنسر جزو معدود اتومبیل‌هایی است که از سال ۱۹۷۳ تا کنون با بیش از ۱۰ نسل تجربه تغییر در ساختار کلی خود، همچنان به عنوان یکی از بهترین خودروهای سدان با قابلیت‌های اسپرت در سرتاسر جهان محبوبیت خود را حفظ کرده به غیر از حضور‌ فعال لنسر در بازارهای جهانی، یکی طراحی ساده و دلنشین عامه‌پسندانه و دیگری پتانسیل بالای تیونینگ آن هم بر این محبوبیت افزوده است و دیگر فاکتور مهم محبوبیت و معروف شدن این محصول تا این حد هم استفاده گسترده از لنسر در میادین مسابقات رالی است که خود به خود به موفقیت لنسر در فروش و میل به استفاده از این محصول تاثیر بسزایی گذاشته است.

موتور و سیستم انتقال قدرت

موتور ۴ سیلندر ، ۱۶ سوپاپ ، MIVEC
حجم   1800 سی سی
حداکثر قدرت ۱۴۰  در ۶۰۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور  N.m  176 در ۴۲۰۰ دور در دقیقه
استاندارد آلایندگی  یورو ۵
میزان مصرف سوخت شهری : ۸٫۶  لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
میزان مصرف سوخت جاده­ای : ۵٫۵  لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
میزان مصرف سوخت ترکیبی : ۶٫۶  لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
ظرفیت باک بنزین : ۵۹ لیتر
حداکثر سرعت : ۱۹۲ کیلومتر در ساعت
شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت :  11.5 ثانیه
گیربکس CVT – INVECS-III
امکان تعویض دنده به صورت دستی ۶ سرعته
مجهز به پدال تعویض دنده پشت فرمان


ابعاد و وزن خودرو

طول : ۴۵۷۰ میلیمتر     عرض : ۱۷۶۰ میلیمتر      ارتفاع : ۱۴۹۰ میلیمتر
فاصله بین محور عقب و جلو : ۲۶۳۵ میلیمتر
فاصله بین زیر خودرو تا زمین : ۱۵۰ میلیمتر
وزن ناخالص خودرو : ۱۸۵۰ کیلوگرم         وزن خالص خودرو : ۱۳۵۰ کیلوگرم


سیستم تعلیق

سیستم تعلیق جلو  مک فرسون استرات ، سیستم تعلیق عقب  اتصال چندگانه


سیستم ترمز

ترمز جلو دیسکی خنک شونده و ترمز عقب دیسکی، مجهز به سیستم ترمز ضد قفل (ABS)، کنترل فعال پایداری (ASC)، کنترل کشش (TCL)، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)، ترمز کمکی (BA)


سیستم فرمان

فرمان الکتریکی (EPS)
تنظیم تلسکوپی فرمان
حداقل شعاع گردش  5 متر


تجهیزات ایمنی

مجهز به ۷ کیسه هوای ایمنی (۲عدد ایربگ جلو دو مرحله ای، راننده و سرنشین جلو-۲عدد ایربگ جانبی-۲عدد ایربگ پرده ای-۱عدد ایربگ زانویی راننده)
کمربند­های ایمنی ۳ نقطه­ای برای سرنشین­های جلو و عقب همراه با پیش کشنده برای سرنشین­های جلو


سیستم ضد سرقت

سیستم ایموبلایزر


تجهیزات و امکانات رفاهی

سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک
آئینه وسط الکترکرومیک
برف پاکن و شیشه شوی جلو مجهز به سنسور باران
زه آبگیر با پوشش کروم
مجهز به کنسول وسط و جالیوانی
سنسور دنده عقب و دوربین دید عقب
کروز کنترل
غربیلک فرمان و سردسته دنده با روکش چرمی
سر اگزوز
سانروف با تنظیم الکتریکی
آئینه های جانبی همرنگ با بدنه
تنظیم برقی آئینه­های جانبی، مجهز به گرمکن
گرمکن شیشه عقب با تایمر
دستگیره­های داخلی با پوشش کروم
دستگیره­های خارجی همرنگ با بدنه
سیستم ورود بدون سوییچ
شیشه بالابرهای عقب و جلو برقی
بازکن درب عقب و درب باک
دستگیره سقفی جمع شونده ۴ تکه
کنسول وسط با درب روکش چرمی
سیستم قفل مرکزی درب ها
قفل کودک


سیستم روشنایی

چراغ­های جلو زنون، مجهز به سیستم گردش اتومانیک چراغ های جلو با توجه به گردش فرمان (AFS)، تنظیم اتوماتیک ارتفاع نور چراغ های جلو، شوینده چراغ های جلو
روشن و خاموش شدن چراغهای جلو متناسب با نور محیط
چراغ مه شکن جلو
چراغ مطالعه جلو و چراغ سقفی جلو
مجهز به چراغ ترمز روی درب صندوق عقب (LED)
چراغ­های راهنمای روی گلکیر


سیستم صوتی

سیستم صوتی حرفه ای Rockford Fosgate همراه با صفحه نمایش
رادیو MW/FM
قابلیت پخش MP3 و CD
مجهز به ۹ اسپیکر (۲ اسپیکر جلو، ۲ اسپیکر دوکاناله عقب همراه با ۲ تیوتر، ۱ ساب ووفر و ۲ تیوتر جلو)
قابلیت کنترل سیستم صوتی روی فرمان
آنتن سفقی
مجهز به بلوتوث جهت مکالمات تلفنی و سوئیچ کنترل هندزفری بر روی غربیلک فرمان
پورت USBAUX-IPOD


صندلی

صندلی­ها با ظرفیت ۵ سرنشین با روکش چرم
گرمکن صندلی بهمراه سیستم تهویه
تنظیم برقی صندلی راننده
صندلی­های تاشوی عقب با تفکیک ۶:۴ و با ۳ پشت سری

تکیه گاه­های دست عقب و جالیوانی


تایر و رینگ

تایر جلو و عقب : ۱۸R45/215
رینگ آلومینیومی ۱۸ اینچ
تایر زاپاس موقت (کف محفظه صندق عقب)

 

طراحی خارجی :

برای تشخیص یک لنسر از فاصله ۳۰۰ متری فقط کافیست به جلو پنجره بزرگ ذوزنقه ای شکل یکدست همراه با نوار کرومی درخشان آن توجه کنید در نمای جاوی خودرو چراغ های اخمو با پروژکتور اسپرت به همراه لامپ های زنون که مجهز به سیستم AFS است بخش روشنایی آن را تشکیل داده در کاپوت ساده و به سیستم جلو پنجره متصل شده در نمای کناری در زیر درب ها اولین چیزی که جلب توجه می کند رکاب های برجسته خودرو است که به جذابیت آن افزوده است نمای کناری بدون هیچ گونه اغراق  و شلوغ کاری که در کره ای ها می بینیم کاملا ساده و دلنشین است چهره ای که همچنان پس از سال ها بازهم برای شما جذاب است و هیچ وقت تازگی خودرا بر خلاف کره ای ها پس از جند سال استفاده از دست نمی دهد.

اما در نمای عقب اسپویلر بزرگ خودرو بلافاصله چشم شما را خیره می کند و زیر آن طراحی زیبای چراغ های عقب قرار دارد که متناسب با وضعیت جراغ های جلو کاملا هماهنگ طراحی شده چراغ سوم خطر نیز زیر اسپویلر نصب شده همچنین در مدل های دارای دوربین عقب که شامل مدل ما نیز می شد دوربین زیر آرم میتشوبیشی قرار گرفته در مجموع طراحی خارجی خودرو چهره کاملا دلنشینی دارد و به اندازه کافی جذاب است.

طراحی داخلی :

در طراحی داخلی کابین میتسوبیشی سنگ تمام گذاشته و در اقدامی کاملا هماهنگ با هردو ویژگی یک خودرو خانوادگی و همزمان یک خودرو اسپرت چهره ای قابل قبول به جا گذاشته است صندلی ها کاملا راحت است و تمام بدنه شما را به خوبی در بر می گیرد جنس قطعات استفاده شده در کابین از نوع پلاستیک با کیفیت بوده مشابه آنچه که در مزدا ۳ هم استفاده شده البته در برخی از نقاط مانند اهرم دنده و قاب دور کلید ها روی فرمان و پدال های پشت فرمان و حاشیه قاب های سرعت سنج و دور موتور و تزیینات کرومی دیده می شود در کابین آنچه که جلب توجه می کند نوار مشکی رنگ براق است که کنسول مرکزی و داشبرد را به دو بخش تقسیم کرده است که در بالا دریچه های هوا در وسط آن مانیتور سیستم صوتی به همراه ورودی دیسک آن قرار دارد و در زیر آن کلید های چرخش سیستم تهویه با تزیینات کرومی خود تضاد و زیبایی بی نظیری را در این قسمت به وجور آورده است .

در پیش روی شما فرمان ۳ شاخه اسپرت خوش دست با روکش چرمی به همراه پدال تعویض دنده کاملا کاربردی بر خلاف اونچه که در کره ای ها به صورت دکمه قرار دارد مشاهده می شود در روی فرمان نیز کلید های کروز و سیستم صوتی به همراه قطع و وصل تلفن قرار دارد.

 

تجربه رانندگی :

مدلی که در اختیار ما قرار داشت مجهز به ورود بدون کلید و دکمه استارت بود بر روی صندلی که قرار گرفتیم اولین چیزی که بسیار مورد توجه ما قرار گرفت تسلط بسیار خوب به خودرو بود دید به اطراف واقعا عالی است و این رو مدیون قرار گرفتن موقعیت صندلی راننده هستیم که به شما حس برتری و تسلط کامل به خودرو را بلافاصله القا می کند کمربند را بسته و دکمه استارت را فشار می دهیم خودرو کاملا آرام روشن می شود ورود صدای موتور به کابین کم است که نشان از عایق بندی خوب اتاق است در رانندگی با لنسر اونچه که مطرح است هندلیگ است بعد شتاب  پس ما ابتدا هندلیگ خودرو تست می کنیم فرمان این خودرو همچون چاقوی جراجی تیزی می ماند که در دستان یک پزشک قرار گرفته و کاملا دقیق است و به صورت میلی متری عمل می کند باید اعتراف کرد که هندلیگ آن اندکی از مزدا ۳ ضعیف تر است که این تفاوت به خاطر ۲ سانت ازتفاع کمتر مزدا است که سبب می شود مرکز ثقل پایین تری نیز داشته باشد و همین ارتفاع پایین نیز موجب شده در ایران بخاطر وضعیت نامناسب جاده ها و ارتفاع و حجم غیر استاندارد سرعتگیر ها زیر ماشین به موانع مختلف گیر کند امری که مزدا سواران را حسابی به خرج انداخته است فضای صندلی عقب در لنسر کافیست و جای پا به اندازه لازم در اخنیار شما قرار دارد سیستم تعلیق لنسر در خیابان های رشت به خوبی عمل کرده و ضربات را کاملا جذب میکند مگر در مواردی که جاده واقعا افتضاح است و اما شتاب با نگاه به گیربکس CVT لنسر ما مسلما انتظار شتاب خیره کننده ای را نداریم گیربکس را در حالت دستی قرار داده تا با استفاده از پدال پشت فرمان خود اقدام به تعویض دنده کنیم همچون روال سابق پا روی ترمز پدال گاز را تا دور ۲۵۰۰ فشار می دهیم لنسر به خوبی شروع به شتاب گیری می کند بدون هیچ سر و صدای لاستیکی و کوچکترین هرزگردی شتاب ۰ تا ۱۰۰ بدست اومده برای ما عدد ۹٫۸۹ را نشان می دهد که با اعداد اعلام شده از نمایندگی اختلاف ۱٫۶ ثانیه ای را دارد گرچه نمایندگی عدد ۱۱٫۵ را در شرایط عادی و با سوخت معمولی اعلام کرده بود ولی ما با استفاده از بنرین سوپر به همراه قرص اکتان افزای ۱۵ واحدی اکتان بنزین سوپر ۹۲ را به ۱۰۷ واحد رسانده تا قدرت تراکم بنزین افزایش پیدا کند در نتیجه پیستون بیشتر فشرده شده و با قدرت بیشتری پرتاب می شود و شتاب اندکی افزایش پیدا می کند ولی برای اینکه ما نیز موظفیم شرایط عادی را در نظر بگیریم یکبار دیگر ولی اینبار فقط با بنزین سوپر شروع به شتاب گیری می کنیم عدد بدست اومده اینبار ۱۱٫۲ بوده که در این مورد مزدا ۳ دارای شتاب ۱۰٫۶۷ می باشد البته باید ۲۰۰ CC تفاوت حجم را هم در نظر بگیرید.

نتیجه گیری :

در بازار ایران که جدا از تمام دنیاست و در آن اول قیمت بعد زیبایی ظاهری بعد امکانات بعد خدمات و در آخر کیفیت قرار دارد در بازه قیمتی ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون خودروهایی همچون کرولا ، مزدا ۳  ، الانترا ، سراتو قرار دارند که جز رقبای اصلی لنسر قرار می گیرند به لحاظ موتوری کرولا با پیشرانه ۴ سیلندر خطی ۲ لیتری ۱۴۵ اسب بخاری با گشتاور ۱۸۷ NM و مزدا ۳ نیز با ۲  لیتر حجم به همراه ۱۴۷ اسب بخار با ۱۸۷ NM گشتاور در اختیار شما می گذارند در ادامه دو محصول بسیار معروف کره ای یعنی الانترا و سراتو قرار دارند که الانترا با ۱٫۸ لیتر حجم ۱۴۸ اسب قدرت و سراتو با ۱۶۱ اسب بخار برای شما در دسترس دارد گرچه لنسر با ۱۴۰ اسب و ۱۷۶ NM گشتاور از همه ی آن ها پایین تر قرار می گیرد اما این لنسر است که یا گیربکس CVT به صورت ترکیبی ۶٫۶ لیتر سوخت مصرف کرده (۵٫۵ خارج شهر – 8.6 داخل شهر ) که در مزدا ۸٫۲ لیتر ترکیبی و الانترا ۷٫۵ می باشد و بلحاظ شتاب و هندلیگ گرچه پایین تر از مزدا ۳ قرار می گیرد و از لحاظ کیفیت هم رده با کرولا و مزدا ۳ است در پایان اگر به دنبال ظاهر جذاب و چشم گیر و فروش راحت تر در بازار دست دوم با امکانات فراوان هستید در بازه ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون بهترین انتخاب برای شما سراتو ۲ لیتری است ولی اگر به دنبال کیفیت و عمر قطعات بالا و هندلیگ و لذت رانندگی همراه با فروش راحت تر در بازار دست دوم با اندکی امکانات کمتر هستید مزدا ۳ پاسخ گوی نیاز شماست و اما لنسر این ماشین هر آنچه که مزدا دارد را در اختیار شما می گذارد بعلاوه اینکه شما هندلیگ مشابه مزدا (کمی ضعیف تر) را دارید و مشکل پایین بودن ارتفاع مزدا را هم ندارید و بازار دست دوم آن به نسبت مزدا رونق کمتری دارد ولی اگر به دنبال خودرویی خاص می گردید که شما را از دیگران در خیابان کاملا متفاوت جلوه دهد این لنسر است که به بهترین نحوه ممکن خواسته شما را بر آورده می کند به عبارت دیگر لنسر خودرویی خاص است برای سلیقه هایی خاص..

درپایان از مالک محترم خودرو جهت در اختیار گذاشتن خودرو و وقت خویش صمیمانه کمال تشکر و همکاری را داریم.

پاسخ دهید