۱۷ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۲۳:۱۷
3116

تست و بررسی کیا Rio 2015 در گیلان

روزهایی که خودروهای جمع و جور مثل کیا ریو نماینده چیزی جز حمل ونقل ابتدایی و ارزان نبودند، دیگر سپری شده است. برعکس، این سدان های کوچک و هاچ بک ها توانایی ارضای محدوده وسیعی از نیازها و خواسته‌ها را دارند. چنین خودروهایی در شهرهای بزرگ که تعداد گاراژ‌ها محدود هستند و یا حتی وجود ندارند، عالی هستند و در مسافرت های طولانی به دلیل مصرف سوخت نسبتا مناسبشان، کمی پول بیشتر در جیبتان باقی می‌گذارند.

 در میان این کلاس کیا ریو به دلیل ظاهر زیبایش، لیست تجهیزات تحسین برانگیزش و شتابگیری پر انرژی‌اش برجسته است. شاید شما هیچوقت انتظار نداشته باشید که یک خودروی جمع و جور تحسین شما را به خاطر کیفیت سطح بالای فضای داخلیش یا عملکرد پرانرژی اش برانگیزد، اما کیا با مدل ریو از جنبه های مختلف تحسین شما را خواهد برانگیخت. در داخل، ریو به خوبی با مواد کیفیت خوب آراسته شده است و با سطح مناسبی از تجهیزات حتی در مدل پایه تجهیز شده است. وقتی که شما آپشن هایی مثل استارت بدون کلید، تودوزی چرمی و کنترل صوتی را به آن اضافه کنید، کیا ریو تبدیل به ماشین ایده الی می‌شود. ریو ماشین جاداری نیز هست، مخصوصا اگر مدل هاچ بک آن را انتخاب کنید.

در حرکت، ریو به عنوان یک ماشین جمع وجور سریع است، و هنگام حرکت در بزرگراه ها کاملا توانا و سرحال می‌باشد. اگر دلیلی باشد که نخواهید پولتان را برای کیا ریو خرج کنید، می‌تواند ضعف ماشین در کیفیت سواری و هندلینگ پیچیده‌اش باشد. سواری شلوغ و پر سر وصدایی دارد و به صراحت باید گفت که در جاده های کیفیت پایین راحت نیست، و این وقتی که با صدای زیاد تایر و باد ترکیب می‌شود، در مسافرت های طولانی آزار دهنده می‌شود. هندلینگ توانا است اما نمی توان آن را اسپرت دانست، بنابراین اگر تفریح اولویت باشد، ریو در این زمینه نیز شما را ناامید خواهد کرد.

 اگرچه ما فکر می‌کنیم که اکثر خریداران از این نکات منفی چشم پوشی خواهند کرد، انتخاب های عالی زیادی در این کلاس وجود دارند اگر شما بسیار سفر می‌کنید شاید بخواهید که نظری هم به اپل کورسا با مصرف سوخت ترکیبی ۵٫۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر که گرانتر است نیز بیندازید. انتخاب جدی دیگر دوقلوی مکانیکی ریو یعنی هیوندای اکسنت است که آن هم ویژگی های با ارزشی دارد. خودرو هایی که نام بردیم انتخاب های خوبی هستند، اما اگر شما غرق در استیل و تجهیزات کیا ریو شوید احتمالا دیگر به بقیه لیست خودرو ها توجهی نکنید.

طراحی بدنه و امکانات رفاهی :

کیا ریو خودرویی جمع و جور و ۵ نفره است که در سه تیپ LX، EX، و SX عرضه می‌شود.

 تیپ پایه LX شامل تجهیزات استانداری از قبیل  :

رینگ های ۱۵ اینچی استیل، آینه های برقی مجهز به گرمکن، تهویه مطبوع، صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع، فرمان با قابلیت حرکت به سمت بالا و پایین، صندلی عقب تاشو به نسبت ۴۰/۶۰، کامپیوتر سفری و سیستم صوتی با ۴ بلندگو، رادیو ماهواره ای، ورودی اضافی برای سیستم صوتی و پورت ورودی برای iPod/USB.

اگر برای تیپ LX گیربکس اتوماتیک سفارش دهید، با سفارش  پکیج Power از :

 شیشه های برقی، قفل مرکزی و دسترسی بدون کلید در اختیار شما قرار می‌گیرد.

 در تیپ EX علاوه بر موارد فوق می‌توانید از:

 کروز کنترل، فرمان تلسکوپی با قابلیت حرکت به سمت بالا و پایین، تودوزی پارچه‌‌ای با کیفیت بهتر، زیر دستی جمع شونده برای صندلی جلو، بلوتوث برای تلفن و سیستم صوتی با ۶ بلندگو نیز، بهره ببرید.

پکیج  Convenience :

رینگ های آلومینیومی ۱۵ اینچی، چراغ های جلوی اتوماتیک، چراغ های مه شکن، آینه های برقی جمع شونده، فرمان و دسته دنده با روکش چرمی، چراغ نقشه خوانی، تزیینات داخلی با مواد کیفیت بالاتر، دوربین دید عقب، صفحه نمایش کوچک لمسی، ارتباط بلوتوثی برای تلفن و سیستم صوتی و رابط سیستم کنترل صوتی Uvo را به امکانات فوق اضافه می‌کند.

به این امکانات می‌توانید پکیج Eco :

 را نیز اضافه کنید، که خودرو را به سیستم توقف و حرکت اتوماتیک (Start-Stop) برای صرفه جویی در مصرف سوخت مجهز می‌کند.

 تیپ SX شامل امکانات  پکیج  Convenience و Eco به علاوه :

رینگ های ۱۷ اینچی، سیستم تعلیق اسپرت، چراغ های حرکت در روز و عقب LED، اگزوز دوبل و پدل شیفترهای پشت فرمان می‌باشد.

 با سفارش پکیج Premium :

امکاناتی مانند سانروف، دسترسی و استارت بدون کلید، صندلی های جلو مجهز به گرمکن، تودوزی چرمی، مسیریاب ماهواره‌ای و صفحه نمایش بزرگتر در اختیار شما قرار می‌گیرد.

 تنها آپشن سفارشی برای تمامی تیپ ها و پکیج ها، آینه داخلی الکتروکرومیک است.

 

قدرت و عملکرد موتور :

کیا ریو مجهز به موتور ۴ سیلندر ۱٫۴ لیتری به قدرت ۱۰۷ اسب بخار و گشتاوری در حدود ۱۳۵ نیوتن متر است. یک گیربکس ۶ سرعته دستی در تیپ LX استاندارد است، در حالی که یک گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک در تیپ LX سفارشی و در دیگر تیپ ها استاندارد می‌باشد. در آزمون های انجام شده، کیا ریو SX هاچ بک شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت معادل ۱۲٫۵ ثانیه را ثبت کرد، در حالی که این زمان برای مدل سدان آن ۱۲٫۴ ثانیه ثبت شده است. از لحاظ مصرف سوخت در کلاس خودش متوسط به حساب می‌آید، در سیکل ترکیبی برای هر دو نوع گیربکس دستی و اتوماتیک مصرفی برابر ۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر (۱۰ لیتر در شهر و ۷٫۵ لیتر در اتوبان در ۱۰۰ کیلومتر) دارد. با کمک سیستم اتوماتیک توقف و حرکت، کیا ریو EX با پکیج Eco و تمامی مدل های SX در شهر مصرفی برابر ۹٫۸ لیتر را ثبت کرده ‌اند، در حالی که مصرف سیکل ترکیبی و اتوبان در همه آنها برابر است.

ایمنی :

تمامی مدل ها و تیپ های کیا ریو به صورت استاندارد مجهز به ترمزهای دیسکی در هر چهار چرخ، کنترل پایداری، کیسه های هوای جانبی در جلو و کیسه های هوای پرده ای در دو سمت هستند. دوربین دید عقب در تیپ EX  سفارشی و در تیپ SX استاندارد است. در آزمون های انجام شده توسط مراجع رسمی، کیا ریو موفق به دریافت ۴ ستاره از ۵ ستاره برای حفاظت کلی از سرنشینان در برابر ضربه شد که ۴ ستاره برای برخورد روبرو و ۵ ستاره برای برخورد جانبی می‌باشد. در آزمون ترمز انجام شده، ریو SX هاچ بک برای توقف کامل از سرعت ۱۰۰ کیلومتر به ۳۶ متر مسافت نیاز دارد، در حالی که مدل سدانش به ۳۷ متر، که هر دو مقدار از متوسط کلاس خودرو بهتر هستند.

طراحی داخلی و امکانات خاص :

کابین کیا ریو طراحی شیک اما متعادلی دارد، با کمی تم اروپایی. کیفیت مواد در مدل پایه LX حرفی برای گفتن ندارد، اما سطوح نرم اضافه شده، زیر دستی ها و تزیینات جذاب فلزی در تیپ های بالاتر، کابین ریو را تبدیل به یکی از بهترین ها در بین ماشین های جمع و جور می‌کند. کنترل های صوتی و تهویه به راحتی قابل استفاده هستند، در حالی که در دسترس بودن ارتباط سیستم صوتی Uvo خود امتیاز دیگری است.

وقتی به فضای بار می‌رسیم، مدل سدان با دست و دل بازی فضای باری به میزان ۳۹۰ لیتر در اختیار شما قرار می‌دهد، در حالی که مدل هاچ بک ۲۸۸ لیتر فضای بار در اختیار شما قرار می‌دهد. در صورتی که صندلی های عقب را در مدل هاچ بک تا کنید فضای بار به میزان قابل قبول ۹۷۴ لیتر می‌رسد. توجه کنید که صندلی های عقب کاملا به صورت صاف تا می‌شوند.

تجربه رانندگی :

با قرار گیری در پشت فرمان ریو اولین موردی که به چشم می خورد فراوانی نقاط کور این خودروست بطوریکه در جلو و عقب خودرو عملا بدون سنسور ها و دوربین هیچ شانسی برای پارک کردن راحت خودرو ندارید شیشه عقب خودرو ام بیش از اندازه کوچک می باشد و با وجود پشت سری های عقب بازهم شرایط برای میزان دید شما بدتر می شود با تمام این توصیفات تنها راهنمای شما در ریو سنسور های پارک و دوربین این خودروست که در صورت نبود آن ها برخورد و سابیدن ها حتمی است .

اما از نکات مثبتی که در ریو دیده می شود خوش دست بودن فرمان است که کمی سنگین نیز حس می شود ولی حس ناخوشایند خنثی بودن سایر محصولات کیا و هیوندای در آن دیده نمی شود و شما بازخورد ها را کاملا متوجه می شوید درحین رانندگی چیزی که بشدت جلب توجه می کند ورود سر و صدای بیش از حد موتور به کابین است که از کیا انتظار همچین عیبی نمی رفت ولی بالعکس در حالت ایستاده تنها ۳۵ DB دسیبل صدا به کابین نفوذ می کند که مشابه  آزرا است.

وضعیت سیستم تعلیق این خودرو با توجه به رینگ ۱۷ اینچی با فاق ۴۵ در جاده های ایران آن هم در کلان شهر رشت که در ایران به جاده های پر از چاله و دست انداز معروف است افتضاح است و مدام در حال کوبیدن به عبارت دیگر تعلیق ریو تنها به درد جاده های صاف و بدون دست انداز می خورد و در کلان شهر هایی مثل رشت چیزی جز هزینه و سرویس و تعمیر قطعات زیربندی برای شما در بر ندارد و در این حالت شما یا باید زیبایی رینگ ۱۷ اینچی آن را انتخاب کنید و تا قبل از ۶۰ هزار کیلومتر آن را بفروشید تا به خرج نیفتید و یا رینگ با سایز کوچکتر و استفاده از باد نیتروژن را انتخاب کنید تا کمی آرامش بیشتری کسب کنید که در این صورت هم تنها تا ۸۰ یا ۹۰ هزار کیلومتر بسته به نوع رانندگی شما زیر بندی ان دوام خواهد کرد.

واکنش گیربکس به پدال گاز مناسب است و با توجه به موتور ۱٫۴ لیتری خود عکس العمل خوبی در تخت گاز کردن ها از خود نشان می دهد ولی همچنان کند بودن و سنگینی اتاق در ریو به وضوح حس می شود بطوریکه خرید مدل ۱٫۶ لیتری با گیربکس ۶ دنده به مراتب ایده ال تر از مدل ۱٫۴ لیتری ۴ دنده موجود در منطقه است در حالت دستی نیز دنده ها با یک ثانیه تاخیر بعد از تعویض شما کم و زیاد می شوند و مورد دیگری که حس می شود رد شدن گرمای گیربکس از کنسول وسط و حس کردن آن توسط پای راست راننده است که در روز های گرم سال ناخوشایند است و جز معایب ریو محسوب می شود دسترسی به تمام ادوات و کلید های روی داشبرد نیز به آسانی صورت می گیرد.

با کنار زدن سانروف تا سرعت ۹۰ کیلومتر باد ملایمی نصیب شما می شود و از ۹۰ به بالا استفاده از سانروف چیزی جز شدت و صدای باد برای شما و سرنشینان در برندارد صندلی های جلو در رانندگی های شهری تا ۲ ساعت نهایت ایده آل است بعد از آن کاملا خسته کننده خواهد بود و اگر از قد بالای ۱٫۸۵ و استخوان بندی درشت بهرمند هستید این صندلی ها نمی توانند تمام بدن شما را پوشش دهند بطوریکه در سرپیچ ها اگر سرعت خود را کم نکنید و کمربند نبسته باشید از جای خود قطعا حرکت خواهید کرد میزان فضای پای سرنشینان عقب هم تا قد ۱٫۷۵ ایده ال است و بالاتر از آن ناراحت کننده در عقب خودرو ۲ نفر بزرگسال و یک کودک ۱۰ ساله به راحتی جای می گیرند و فضایی برای ۳ نفر بزرگسال نیست صندوق عقب ریو اما از عمق خوبی برخوردار بوده و بزرگتر از ۸ رقیب خود در منطقه ازاد است.

حال برسیم به بحث شیرین و پر طرفدار شتاب گیری با قرار دادن دنده در حالت دستی و درصورت داشتن مدل های ESP دار خاموش کردن آن با فشار پدال گاز تا دور موتور ۲۰۰۰ به ریو حالت لانچ می دهیم با رها کردن ۱۳۵ نیوتن گشتاور ۰ تا ۱۰۰ ریو در حالت دستی ۱۲٫۸ ثانیه و در حالت اتومات ۱۳ ثانیه بدست آمده که کند بودن خودرو در شتاب گیری ها بشدت اشکار است و اگر مدل ۱٫۶ لیتری آن را خریداری کنید به ۱ ثانیه شتاب گیری سریع تر دست می یابید با این حال از خودروهایی همچون ریو و رقبای ان نباید انتظاری جز رفت آمد های داخل شهری و بین شهری را داشته باشید و استفاده از این نوع خودورها برای مسافرت چیزی جز خستگی راه برای شما در بر ندارد.

ریو در مجموع در ۳ مدل اتاق قابل سفارش است هاچ بک ۵ درب و ۳ درب و سدان که زیبایی مدل ۳ درب آن بسیار جذاب تر از بقیه است هزینه های سرویس این خودرو نیز هر ۵ هزار کیلومتر ۱۲۰ الی ۱۵۰ هزار تومان است و از سال ۲۰۱۷ نسل جدید آن در مناطق آزاد قابل خریداری است.

 

رقبا :

ریو در مناطق ازاد ایران از ۹ رقیب برخوردار است به عبارت دیگر شما به جز ریو حق انتخاب ۹ مدل دیگر را نیز دارید که عبارتند از :

هیوندای  i20 / مزدا ۲ / رنو ساندرو (داچیا ساندرو) / اپل کورسا / ولکس واگن پولو / هوندا سیتی / هیوندای اکسنت  (سولاریس ورنا ) / تویوتا یاریس / پژو ۲۰۸

Rio از :

موتور ۴ سیلندر ۱٫۴ لیتری با تولید ۱۰۷ اسب بخار و  135 نیوتن گشتاور  مجهز به گیربکس ۴ دنده تیپ ترونیک با مصرف صدی ۶٫۵ لیتر از صفر تا صد ۱۲٫۵ ثانیه ایی با وزن ۱۱۴۰ kg و فاصله محوری ۲٫۵۷ متر و حجم صندوق ۲۸۸ لیتر بهرمند است که قیمت صفر ۲۰۱۶ آن در منطقه ازاد  انزلی ۵۵ میلیون تومان است.

I20 از :

موتور ۴ سیلندر ۱٫۴ لیتری  با تولید ۱۰۱ اسب بخار و ۱۳۶ نیوتن گشتاور  مجهز به گیربکس ۴ دنده تیپ ترونیک با مصرف صدی ۶ لیتر از صفر تا صد ۱۱٫۵ ثانیه ایی با وزن ۱۰۴۰ kg و فاصله محوری ۲٫۵۲ متر و حجم صندوق ۲۸۸ لیتر  بهرمند است که قیمت صفر ۲۰۱۶ آن در منطقه ازاد  انزلی ۵۵ میلیون تومان است.

مزدا ۲ از :

موتور ۴ سیلندر ۱٫۵ لیتری  با تولید ۱۰۸ اسب بخار و ۱۳۹ نیوتن گشتاور  مجهز به گیربکس ۶ دنده تیپ ترونیک با مصرف صدی ۶٫۵ لیتر از صفر تا صد ۱۰٫۵ ثانیه ایی با وزن  1040 kg و فاصله محوری ۲٫۴۹ متر و حجم صندوق ۲۵۰ لیتر  بهرمند است که قیمت صفر ۲۰۱۶ آن در منطقه ازاد  انزلی ۵۵ میلیون تومان است.

ساندرو از :

موتور ۴ سیلندر ۱٫۶ لیتری  با تولید ۱۰۵ اسب بخار و ۱۴۵ نیوتن گشتاور  مجهز به گیربکس ۴ دنده تیپ ترونیک با مصرف صدی  7 لیتر از صفر تا صد ۱۱ ثانیه ایی با وزن ۱۰۸۰ kg و فاصله محوری ۲٫۵۸ متر و حجم صندوق ۳۲۰ لیتر  بهرمند است که قیمت صفر ۲۰۱۶ آن در منطقه ازاد  انزلی ۴۹ میلیون تومان است.

کورسا از :

موتور ۴ سیلندر ۱٫۴ لیتری  با تولید ۱۰۰ اسب بخار و ۱۲۵ نیوتن گشتاور  مجهز به گیربکس ۴ دنده تیپ ترونیک با مصرف صدی ۵٫۵ لیتر از صفر تا صد ۱۲٫۵ ثانیه ایی با وزن  1160 kg و فاصله محوری ۲٫۵۱ متر و حجم صندوق ۲۸۵ لیتر  بهرمند است که قیمت صفر ۲۰۱۶ آن در منطقه ازاد  انزلی ۶۵ میلیون تومان است.

Polo از :

موتور ۴ سیلندر ۱٫۶ لیتری  با تولید ۱۰۴ اسب بخار و ۱۵۳ نیوتن گشتاور  مجهز به گیربکس ۶ دنده تیپ ترونیک با مصرف صدی ۷ لیتر از صفر تا صد ۱۲٫۱ ثانیه ایی با وزن  1180 kg و فاصله محوری ۲٫۵۵ متر و حجم صندوق ۲۸۰ لیتر  بهرمند است که قیمت صفر ۲۰۱۶ آن در منطقه ازاد  انزلی ۶۵ میلیون تومان است.

City از :

موتور ۴ سیلندر ۱٫۵ لیتری  با تولید ۱۱۸ اسب بخار و ۱۴۶ نیوتن گشتاور  مجهز به گیربکس CVT اکسترونیک با مصرف صدی ۶ لیتر از صفر تا صد ۱۰٫۱ ثانیه ایی با وزن  1085 kg و فاصله محوری ۲٫۶۰ متر و حجم صندوق ۵۱۰ لیتر  بهرمند است که قیمت صفر ۲۰۱۶ آن در منطقه ازاد  انزلی ۶۵ میلیون تومان است.

اکسنت (سولاریس / ورنا ) از :

موتور ۴ سیلندر ۱٫۴ لیتری  با تولید ۱۰۶ اسب بخار و ۱۳۶ نیوتن گشتاور  مجهز به گیربکس ۴ دنده تیپ ترونیک با مصرف صدی ۶٫۵ لیتر از صفر تا صد ۱۱٫۵ ثانیه ایی با وزن  1140 kg و فاصله محوری ۲٫۵۷ متر و حجم صندوق ۳۷۰ لیتر  بهرمند است که قیمت صفر ۲۰۱۶ آن در منطقه ازاد  انزلی ۵۴ میلیون تومان است.

موتور ۴ سیلندر ۱٫۶ لیتری  با تولید ۱۲۲ اسب بخار و ۱۵۶ نیوتن گشتاور  مجهز به گیربکس ۴ دنده تیپ ترونیک با مصرف صدی ۶٫۵ لیتر از صفر تا صد ۱۱٫۵ ثانیه ایی با وزن  1190 kg و فاصله محوری ۲٫۵۷ متر و حجم صندوق ۴۶۵ لیتر  بهرمند است که قیمت صفر ۲۰۱۶ آن در منطقه ازاد  انزلی ۵۴ میلیون تومان است.

موتور ۱٫۴ لیتری فقط در مدل هاچ بک قابل سفارش است.

 

یاریس از :

موتور ۴ سیلندر ۱٫۵ لیتری  با تولید ۱۰۵ اسب بخار و ۱۴۱ نیوتن گشتاور  مجهز به گیربکسCVT  با مصرف صدی ۶ لیتر از صفر تا صد ۱۱ ثانیه ایی با وزن  1045 kg و فاصله محوری ۲٫۵۰ متر و حجم صندوق ۳۲۶ لیتر  بهرمند است که قیمت صفر ۲۰۱۶ آن در منطقه ازاد  انزلی ۵۵ میلیون تومان است.

۲۰۸  از :

موتور ۴ سیلندر ۱٫۶ لیتری  با تولید ۱۲۰ اسب بخار و ۱۶۰ نیوتن گشتاور  مجهز به گیربکس ۴ دنده تیپ ترونیک با مصرف صدی ۶ لیتر از صفر تا صد ۱۰ ثانیه ایی با وزن  1100 kg و فاصله محوری ۲٫۴۹ متر و حجم صندوق ۲۵۰ لیتر  بهرمند است که قیمت صفر ۲۰۱۶ آن در منطقه ازاد  انزلی ۵۹ میلیون تومان است.

جمع بندی :

ریو در قیاس با i20 از :

ضعف ها :صدی ۰٫۵ لیتر مصرف سوخت بیشتر / یک ثانیه شتاب گیری کندتر / ۱۰۰ کیلو وزن بیشتر

برتری ها :۵ سانت فضای پای بیشتر

ریو در قیاس با مزدا ۲ از :

ضعف ها :۲ دنده گیربکس کمتر / ۲ ثانیه شتاب گیری کندتر / ۱۰۰ کیلو وزن بیشتر

برتری ها:۸ سانت فضای پای بیشتر / ۱۰ درصد صندوق بزرگتر

ریو در قیاس با ساندرو از :

ضعف ها : ۲۰۰ سی سی حجم موتور کمتر / ۱۰ نیوتن گشتاور کمتر / ۱٫۵ ثانیه شتاب گیری کندتر / ۱۰۰ کیلو وزن بیشتر / ۶ میلیون قیمت بیشتر / ۱۰ درصد صندوق کوچکتر

برتری ها :صدی ۰٫۵ لیتر مصرف سوخت کمتر 

ریو در قیاس با کورسا از :

ضعف ها :صدی ۱ لیتر مصرف سوخت بیشتر

برتری ها : ۷ اسب بخار قدرت بیشتر / ۱۰ نیوتن گشتاور بیشتر / ۶ سانت فضای پای بیشتر  / ۱۰ میلیون قیمت کمتر

ریو در قیاس با Polo از :

صعف ها : ۲۰۰  سی سی حجم موتور کمتر / ۱۸ نیوتن گشتاور کمتر / ۰٫۵ ثانیه شتاب گیری کندتر

برتری ها : صدی ۰٫۵ لیتر مصرف سوخت کمتر / ۴۰ کیلو وزن کمتر  / ۱۰ میلیون قیمت کمتر

ریو در قیاس با City از :

ضعف ها : ۱۱ اسب بخار قدرت کمتر / ۱۱ نیوتن گشتاور کمتر/ صدی ۰٫۵ لیتر مصرف سوخت بیشتر / ۲ ثانیه شتاب گیری کندتر / ۵۵ کیلو وزن بیشتر / ۳ سانت فضای پای کمتر / ۷۰ درصد صندوق کوچکتر

برتری ها : ۱۰ میلیون قیمت کمتر

ریو در قیاس با اکسنت (سولاریس / ورنا) از :

ضعف ها : ۱ ثانیه شتاب گیری کندتر / ۲۵ درصد صندوق کوچکتر

برتری ها : 

ریو در قیاس با یاریس از :

ضعف ها : صدی ۰٫۵ لیتر مصرف سوخت بیشتر / ۱٫۵ ثانیه شتاب گیری کندتر / ۱۰۰ کیلو وزن بیشتر / ۱۰ درصد صندوق کوچکتر

برتری ها : ۸ سانت فضای پای بیشتر 

ریو در قیاس با ۲۰۸ از :

ضعف ها :۲۰۰ سی سی حجم موتور کمتر / ۱۳ اسب بخار قدرت کمتر / ۲۵ نیوتن گشتاور کمتر / صدی ۰٫۵ لیتر مصرف سوخت بیشتر / ۲٫۵ ثانیه شتاب گیری کندتر / ۴۰ کیلو وزن بیشتر

برتری ها : ۵ سانت فضای پای بیشتر / ۴ میلیون قیمت کمتر / ۱۰ درصد صندوق بزرگتر

 

در پایان :

ریو با استفاده از طراحی مهیج و جسورانه و قیمت رقابتی سعی در پوشاندن معایب خود دارد بطوریکه شما یا باید ۵ الی ۱۰ میلیون هزینه بیشتری کنید تا از معایب ریو خلاصی یافته و یا باید دل به ظاهر چشم نواز و قیمت کمتر آن ببندید زیرا در بین رقبا هیوندای i20 و هوندا City و رنو ساندرو و پژو ۲۰۸ به مراتب سرتر از ریو بوده و اگر توان پرداخت ۶۵ میلیون را دارید در خرید هوندا City لحظه ایی درنگ نکنید زیرا با توجه به معایب مزایای آن City بهترین انتخاب ممکن از بین تمام این ۱۰ مدل است و این نکته قابل ذکر است که حال شما یک هوندا خریده اید تا طعم دلچسب آرامش را بچشید رنو ساندرو نیز گزینه بشدت وسوسه کننده ایست بلحاظ فنی از مزیت دستیابی آسان به تمام قطعات به دلیل مشترک بودن با ال نود برخوردار است و تنها گزینه ایست در بین رقبا که از همه قیمت کمتری دارد i20 هم به مراتب انتخاب عاقلانه تری به نسبت ریو می باشد و در پایان ۲۰۸ که اوج هنر نمایی پژو با کمترین قیمت ممکن است و به مراتب از ریو بهتر و جذاب تر بوده با این حال تمام این ۹ رقیب به جز ساندرو که به دلیل ۱۶ میلیون قیمت کمتر خود از City شانسی در مقابل هوندا ندارند زیرا با این همه مزایا کمتر کسی جرات دست رد زدن به هوندا City را دارد.

درپایان از مالک محترم خودرو اقای نجف زاده جهت در اختیار گذاشتن خودرو و وقت خویش صمیمانه کمال تشکر و همکاری را داریم و امیدواریم با ارائه این مطالب اطلاعات جامعی را در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده باشیم همواره ما را از نظرات خود بهره مند سازید.

نویسنده : علیرضا

هماهنگی : عرفان باستانی

 

پاسخ دهید