۲۳ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۲۰:۵۳
7201

دوج کرنت یک ماسل ناب و کم یاب

دوج کرنت را می توان محصول بخش مهندسی دوج در کلاس مدلهای سایز متوسط دانست. تولید این مدل اولین بار در اواسط دهه ی ۵۰ اغاز شد که تا سال ۵۷ ادامه داشت و تولید مجدد ان نیز به سال ۱۹۶۵ موکول شد. البته به همراه پکیج R/T و قدرت فوقالعاده ی ان. دوج کرنت را یک Muscle Car واقعی باید دانست.

تولید مجدد کرنت از سال ۱۹۶۵ و با انجین افسانه ای ۴۲۶ همی به قدرت ۴۲۵ اسب بخارشروع شد.( در مورد قدرت واقعی این موتور صحبتهای زیادی شده از جمله رقم ۵۰۰ اسب بخار یا در اینجا ۵۵۰ تا ۶۰۰ اسب گفته شده)
دوج کرنت ۱۹۶۵ برای اماتورها کمی وحشی و غیرقابل کنترل بود.

سال بعد زمان معرفی مدل خیابانی همی در قالب کورنت بود. البته این بار به کمک لیفتر هیدرولیکی و ضریب کمپرس ۱۰٫۲۵ به ۱ تا حد زیادی قابل کنترل شده بود. قدرت ان نیز به ۴۲۵ اسب بخار در مدل RACE محدود شده بود. وهزینه ای کمتر از ۵۰۰ دلار در بر داشت. تنها ۳۴۰ دستگاه کورنت ۵۰۰ هاردتاپ مجهز به انجین همی شدند.( ۲۰۴ دستگاه مجهز به گیرباکس ۴ سرعته) البته به همراه ۲۱ دستگاه کنورتیبل( ۱۲ دستگاه مجهز به گیرباکس ۴ سرعته) بقیه ی کرنتها نیز از سایر انجینهای همی استفاده می کردند.
عملکرد مدل ۴۲۶: ۰ تا ۶۰ مایل در ۶٫۱ ثانیه و مسافت ۴۰۰ متر در ۱۴٫۵ ثانیه

کرنت در سال ۱۹۶۷ از ناحیه ی عقب و جلو فیس لیفت شد. دریچه های هوا و خطوط اسپرت به نمای جانبی اتومبیل اضافه شدند. قالپاقهای Mag-style نیز چرخها را می پوشاندند. در داخل نیز صندلیها و کنسولها بدون تغییر باقی ماندند. در این سال مدل R/T ( Road/Track ) نیز به مدلهای کورنت اضافه شد. مدل قدرتمندی که در جاده Road و مسابقه Track عملکرد یکسانی از خود نشان می داد. مدل هاردتاپ R/T 3199 دلار و مدل کنورتیبل ۳۴۳۸ دلار قیمت داشت. انجین استاندارد کرنت مدل ۴۴۰ مگنوم با اتاقک احتراق گوه ای شکل بود. به همراه کارب چهاردهانه ی Carter AFB. قدرت این مدل به ۳۷۵ اسب محدود شده بود. دو مدل جعبه دنده ی تورکفلایت و چهرسرعته دستی(اولی به صورت استاندارد و دومی به صورت اپشنال) قابل نصب بودند. کرنت همچنین به صورت استاندارد مجهز به چرخهای سایز ۷٫۷۵x14 و کمک فنرهای heavy-duty، میل ضد غلتش(torsion bars ) و فنرهای شمش بود. به همراه ترمزهای قویتر در جلو و میل ضد غلطش(sway bar ). کرنت در این سال جلوپنجره ای مانند چارجر داشت ولی از داشتن چراغهای مخفی شونده همانند چارجر بی بهره بود. دریچه هوا( به صورت نمایشی و non-functional ) روی درب موتور، نشان R/T، صندلیهای جلوی مسابقه ای به نمای High Performance کرنت کمک می کردند. و اگر اینها کافی نبود خریداران با ۴۵۷ دلاراضافه پرداخت می توانستند انجین ۴۲۶ همی را سفارش بدهند. تنها ۲۳۸ دستگاه کرنت همی تولید شدند دو تای انها کنورتیبل بوذه و ۱۰۲ دستگاهشان نیز مجهز به گیرباکس تورکفلایت بودند.
تقریبا تمامی همی کرنتهای تولید شده از نوع R/T بودند. تنها تعداد کمی از کرنتهای همی از انجین ۴۴۰ استفاده می کردند که خارج از کارخانه و جهت شرکت در مسابقات Super Stock کلاس B با کد WO23 ان هم به طور مخفیانه تولید شدند. که اینها اخرین مدلهایی بودند که به عنوان مدلهای سبک وزن ویژه ی مسابقات درگ تولید شدند. یک مدل خیابانی همی کورنت ۴۴۰ ۳۶۸۶ پاوند وزن داشت که نسب جرم به نیروی ۸٫۶۷ پاوند به اسب بخار به دست می امد. بدنه ی این مدل از ورق استاندارد کارخانه و به همراه دریچه ی هوای بزرگ کاپوت بود. اما عایق ها و استر بدنه حذف شده بودند و باتری نیز به صندوق عقب منتقل شده بود. میل ضد غلطش جلو نیز برداشته شده بود. چون در مسابقات درگ نیازی به ان احساس نمی شد. دو ورژن از این مدل وجود داشت مدل اول مجهز به گیرباکس تورک فلایت با یک تورک کنورتور با Stall Speed در دورهای ۲۳۰۰ تا ۲۵۰۰ به همراه دیفرنسیال با ضریب ۴٫۸۶ به ۱ بود. دومین مدل دارای گیرباکس چهارسرعته با شیفتر هرست و مجموعه چرخدنده ها و کلاچ تقویت شده به همراه پوسته کلاچ ضد انفجار بود. و نیز دیفرنسیال با ضریب ۴٫۸۸ به ۱٫ خودروهای SSB( Super Stock B rules ) بدون وارانتی کارخانه عرضه می شدند. جهت شرکت این مدل در مسابقات احتیاج به ساخت حداقل ۵۰ نمونه بود و وقتی ۵۵ دستگاه ساخته شد دوج کرنت وارد مسابقات شد. پلیموت نیز ۵۵ دستگاه از مدلی مشابه به نام بلودیر Belvedere به صورت هاردتاپ و با کد RO23 تولید کرد.
میزان تولید:
RT : 10181
HEMI : 238
SS/B : 55
موتورها:
۴۲۶ V8 HEMI به قدرت ۴۲۵ اسب بخار در دور موتور ۵۰۰۰ و گشتاور ۴۹۰ پاوندفوت در دور موتور ۴۰۰۰
۴۴۰ V8 به قدرت ۳۷۵ اسب بخار در دور موتور ۴۶۰۰ و گشتاور ۴۸۰ پاوندفوت در دور موتور ۳۲۰۰
عملکرد:
R/T 440/375 : صفر تا شصت مایل در ۷ ثانیه و مسافت ۴۰۰ متر در ۱۵٫۴ ثانیه
۴۲۶/۴۲۵: صفر تا شصت مایل در ۶٫۱ ثانیه و مسافت ۴۰۰ متر در ۱۴٫۵ ثانیه

کرنت در سال ۱۹۶۸ باز هم دچار تغییرات ظاهری شد طراحی الهام گرفته از بطری! و زیبای کورنت جدید مدل ۱۹۶۷ را کهنه و تاریخ مصرف گذشته نشان می داد. به علاوه در این سال نشان R/T با مدل جذاب چارجر به اشتراک گذاشته شد. که کرنت با قیمت ارزان تر را در سایه ی خود قرار داده بود. در اواسط سال معرفی مدل ارزان تر سوپربی رقابت داخلی کرایسلر را شدیدتر کرد. اما کورنت کار خود را با سیستم تعلیق خشک، ترمزهای قدرتمند، سیستم اگزوز دابل، صندلیهای استاندارد و دورشمار تا ۱۵۰ مایل بر ساعت ادامه داد. گیرباکس استاندارد،مدل اتوماتیک تورک فلایت بود. خط کشی بدنه ی معروف به Bumble Bee نیز بدون هزینه ی اضافی روی بدنه نصب می شد. در مدل R/T درب موتور جدیدی به نام power bulge مجهز به دریچه های هوا نصب شد. تنها ۹۴ دستگاه کرنت همی با گیرباکس چهار سرعته و ۱۳۶ دستگاه با گیرباکس تورکفلایت سفارش داده شدند. تنها یک دستگاه کرنت کنورتیبل با جعبه دنده دستی و ۸ دستگاه مدل اتوماتیک مجهز به انجین Hemi تولید شدند. که امروزه از ارزش زیادی برخوردارند. مدلهای Hemi از یک سیستم تعلیق heavy-duty بهره می بردند. اما سیستم ایرکاندیشن در انها موجود نبود.

میزان تولید

R/T: 10456

Hemi: 230

موتورها: ۴۲۶ همی به قدرت ۴۲۵ اسب بخار در دور موتور ۵۰۰۰ و گشتاور ۴۹۰ پاوندفوت در دور موتور ۴۰۰۰٫ ۴۴۰ به قدرت ۳۷۵ اسب بخار در دور موتور ۴۶۰۰ و گشتاور ۴۸۰ پاوندفوت در دور موتور ۳۲۰۰

عملکرد: مدل ۴۴۰ شتاب ۰ تا ۶۰ مایل در ۷ ثانیه و طی ۴۰۰ متر در ۱۵٫۴ ثانیه. مدل ۴۲۶ شتاب ۰ تا ۶۰ مایل در ۶٫۱ ثانیه و طی ۴۰۰ متر در ۱۴٫۵ ثانیه

پاسخ دهید