۳ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۲۳:۴۴
7167

فولکس بیتل ۱۹۶۵ دلبر رشت

سل اول این خودرو در ایران با نام فولکس قورباغه‌ای شناخته می شود تولید فولکس بیتل در سال ۱۹۹۴ مجددا با طراحی مدرن و با نام نیو بیتل از سر گرفته شد و تا سال ۲۰۰۳ ادامه داشت که این خودرو در بین برخی از جوانان با نام بیتل وزغی نیز شناخته می شود. با توجه به عمر طولانی تولید این خودرو سطح بسیار متنوعی از تجهیزات در مدل های گوناگون آن یافت می‌شود و از موتورهای متنوعی نیز بهره می‌برد. علاوه بر مدل‌های استاندارد مدل‌های سفارشی متنوعی نیز از این خودرو تولید شده است.

تاریخچه
اولین سری از اتومبیل‌های فولکس در اردیبهشت ماه ۱۳۳۲ به ایران رسید. در بدو ورود به تهران این اتومبیل آنچنان مورد استقبال قرار گرفت که شرکت سهامی اتومبیل های صنعتی که نمایندگی آن کارخانه را به دست آورده بود را غافلگیر کرد. این خودرو دارای یک موتور ۴ سیلندر تخت بود که در عقب آن قرار گرفته بود و توسط هوا خنک می‌شد.

 این مدل جزء آخرین سری فولکس‌ها با شیشه عقب دو تیکه بودند و از آن پس کارخانه از شیشه عقب بیضی یک تکه برای دید عقب بهره برد، در نتیجه از دومین سری واردات شیشه¬ها به شکل جدید بودند. از سال بعد کارخانه از یک موتور جدید ۱۱۹۲ سی‌سی ۳۶ اسب¬بخاری استفاده کرد.

بیتل ۱۹۶۵
خودرو پیش روی ما یک دستگاه بیتل ۱۹۶۵ است که به لطف مالک خوش ذوق آن در شرایطی بسیار مطلوب نگهداری شده است و با رعایت تمامی شرایط، مورد بازسازی قرار گرفته است.

تمامی لوازم و تجهیزات آن از نوع اصلی تهیه و نصب شده است. گلگیرهای پف کرده و مستقل، شیشه‌های کناری با قوسی زیبا، شیشه های مثلثی شکلی که به صورت خلاف جهت باز می شود، لوله اگزوزهای باریک و دوگانه، شیب تند درب موتور، لاستیک‌های باریک دور سفید با قالپاق‌های دوکی شکل، چراغ-های راهنمای گوه‌ای شکل همه و همه جزء زیبایی¬های منحصر به فرد بیتل به شمار می روند که سبب شده اند بعد از سال ها هنوز هم بکر و دوست داشتنی به نظر برسد و شاید یکی از دلایل محبوبیت بیتل در میان مردم همین سبک طراحی آن است.

پس از ورود به داخل خودرو بر خلاف جثه کوچک اتاق، با فضایی نسبتا باز مواجه می شوید. فضای داخلی به دور از هرگونه لوازم لوکس و تجملی طرحی شده است. داشبورد با طرحی فلزی با خطوطی ساده ودرعین حال زیبا طراحی شده است.فرمانی نازک و استخوانی که به شکل زیبا و هنرمندانه‌ای درون خود اهرم بوق را جای داده است. پنل پشت آمپر نیز از دو دایره تشکیل شده یکی از آنها ساعت آنالوگ ودیگری سرعت سنج خودرو است.

با تشکر فراوان از عماد قویدل عزیز

پاسخ دهید