۲۸ شهریور ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۴۳
535

معرفی ۷ مدل از سانروف ها

Sunroof

سانروف یا همان سقف شیشه ای خودرو، قطعه ای است که علاوه بر زیبایی به منظور ورود جریان هوا  و عبور نور بیشتر به داخل اتاق خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجائیکه این قطعه دارای پانل شیشه ای متحرکی می باشد به سرنشینان خودرو اجازه می دهد تا با تنظیم ان در محل مورد نظر، عبور جریان هوای مناسب و همچنین نور را به داخل اتاق خودرو ممکن نموده ودر نتیجه باعث رضایت سرنشینان خودرو در شرایط مقتضی گردد.

شرکت NASH MOTOR اولین شرکتی است که سانروف را به عنوان یک قطعه سفارشی در سال ۱۹۳۷  معرفی نموده است. پس از آن در سال ۱۹۷۳ نیز توسط شرکت فورد این قطعه مورد استفاده قرار گرفته است.

سانروف ها از لحاظ نحوه مکانیزم عملکرد به دو گروه دستی و الکتریکی/ الکترونیکی  تقسیم می شوند. دسته اول فاقد موتورالکتریکی و دسته سیم و قطعات الکترونیکی می باشد و عملکرد آن کاملا بصورت دستی انجام میگردد. در نوع الکتریکی با دادن فرمان به کلید های مربوطه عمل باز شدن و یا بسته شدن سانروف قابل کنترل می باشد.

بعضی از خودروسازی ها سانروف رو به نام مانروف معرفی می کنن که فرق چندانی با سانروف نداره. سانروف ها ممکنه دستی یا الکتریکی کار کنه درحالیکه غالبا مانروف ها الکترونیکی باز و بسته می شوند.

 

انواع سانروف ها

سانروف داخلی (In-Built):

سانروف هایی که پانلشون وارد سقف اتومبیل می شه. inbulit ها از فضای درون اتاق کم می کنن چون نیاز به سقف کلفتری دارن. در قدیم این نوع سانروف ها فلزی بودن و همرنگ بدنه رنگ می شدن ولی امروزه از صفحات شیشه ای ساخته می شن.

سانروف اسپویلر (Spoiler):

در این نوع از سانروف، ضمن آنکه پانل شیشه ای می تواند با سقف خودرو جهت ورود هوا دارای زاویه باشد، همچنین می تواند به مقدار محدودی به سمت عقب خودرو حرکت نموده و باز شود. میزان باز شوندگی توسط کلیدهای فرمان قابل کنترل می باشد. این سانروف ها از نوع الکتریکی بوده و برای خودورهای با سقف کوچک مناسب می باشند

 

سانروف پاپ  آپ (Pop-Up):

در این نوع از سانروف، پانل یا دریچه سانروف می تواند بطور کلی از روی سقف برداشته شود که دراین حالت سقف کاملا" به اندازه پانل مربوطه باز است . همچنین پانل می تواند بر روی سقف قرار گیرد و فقط با سقف زاویه ای بسازد که از طریق آن ورود هوای تازه به داخل اتاق ممکن گردد. بعلت لزوم تغییرات در تزئینات داخلی سقف, نصب آن در خط تولید آسانتر و به صرفه تر از نصب به صورت After market  است.

 

 

سانروف جمع شونده (Folding):

ر این نوع از سانروف، پانل شیشه ای مابین سقف فلزی خودرو و تزئینات داخلی خودرو(زیر سقف) قرار می گیرد. لذا پانل می تواند بطور کامل به عقب رفته و از بیشترین فضای برش خورده روی سقف جهت عبور هوا بهره گیری گردد. عملکرداین سانروف نیز از نوع الکتریکی می باشد.

قطعه سانروف ممکن است به عنوان یک تجهیز اصلی ( OEM ) درخط تولید توسط شرکت سازنده خودرو، بر روی خودرو نصب گردد و یا همچنین امکان دارد بر حسب سفارش مشتری توسط شرکت های ذیصلاح به عنوان یک قطعه سفارشی به صورت AFTER MARKET  بر روی خودرو نصب گردد.

شرکت خودروهای سفارشی ایران خودرو( آپکو) در راستای مرتفع نمودن نیاز مشتریان محترم برای نصب سانروف، پس ازانجام بررسی های لازمه، محصول سانروف COCO را جهت نصب بر روی خودروهای خانواده ، ۲۰۶ ،۲۰۷   و رانا به مشتریان محترم معرفی و عرضه می نماید.

لازم به ذکر است با توجه به اهمیت نصب این قطعه، در حال حاضر نصب سانروف در شرکت خودروهای سفارشی ایران خودرو زیر نظر کارشناسان ذیربط و با تحویل برگه تایدیه نصب به مشتری انجام می شود . شرکت آپکو تنها مرجع ذیصلاح از سوی شرکت مادر برای نصب این قطعه به صورت AFTER MARKET  و با حفظ گارانتی خودرو می باشد و بدیهی است نصب سانروف در مراکز متفرقه ,ضمن ایجاد عوارض جانبی احتمالی برای خودرو ,گارانتی را نیز باطل نموده و همچنین هنگام فروش خودرو معضلاتی را برای دارنده خودرو به وجود خواهد آورد.

سانروف جداشونده (Removable roof panels ):

که با نام های T-tops یا targa roofs هم شناخته می شن. در این نوع سانروف ها سقف کلا کنده می شه و یه جورایی ماشین کانورتیبل می شه. مثال معروفش هم می تونه همین بوگاتی ویرون grand sport باشه که بخاطر سقف خیلی کوچیکش امکان نصب هیچ کدوم از موارد بالا رو نداشته.

 

 

سانروف چشم انداز (Panoramic) :

این مدل از سانروف ها جدیدا اختراع شده که از دوتا پانل شیشه ای بزرگ تشکیل می شه که سرنشینان جلو و عقب رو جداگونه ساپورت می کنه.

و به دو دسته چند تکه و تمام شیشه ای تقسیم می شوند

 

 

گران قیمت ترین سانروف جهان

سانروف لندولت :

این مدل سانروف که در مرسدس 600 پولمان در سال ۱۹۷۳ برای اولین بار استفاده شد و در مدل های لکسس LS600  و میباخ لندولت نیز بعدها مورد استفاده گردید.

 

 

 

 

 

 

 

گرد آوری : علیرضا

پاسخ دهید