۱۹ آذر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۳:۱۷
6216

ورود دومین MAZDA CX-9 منطقه به رشت

کراس‌اور ۳ ردیفه مزدا، آخرین مدل در خط تولید این کمپانی است که زبان طراحی «کودو» را دریافت می‌کند؛ موضوعی که ظاهر خوبی نیز برای این خودرو ایجاد کرده است CX-9 جدید بسیار جذاب، بزرگ و با اعتماد به نفس به نظر می‌رسد.

طول CX-9 جدید نسبت به مدل قبلی به اندازه ۳۰ میلی‌متر کمتر است؛ ولی در عین حال، فاصله محوری بزرگتر منجر به پیش‌آمدگی‌های کوچکتر در بدنه شده است. همچنین چرخ‌های این خودرو در حالت استاندارد به صورت ۱۸ اینچی هستند و البته، از آپشن چرخ‌های ۲۰ اینچی نیز می‌توان استفاده کرد.

موتور ۳/۷ لیتری V-6 در CX-9 قدیمی بازنشسته شده و جای خود را به یک موتور کاملاً جدید ۲/۵ لیتری توربوشارژر چهار سیلندر داده است. این اولین موتور «اسکای‌اکتیو» توربوشارژر مزدا محسوب می‌شود. البته کمپانی مزدا همیشه هدف‌هایی واقع‌گرایانه برای محصولات خود درنظر می‌گیرد و بر این اساس، در مورد موتور ۲/۵ لیتری جدید، از تنظیمات برای حداکثر اسب‌بخار خبری نیست گرچه این موتور تا ۳۰۰ اسب بخار را به راحتی پوشش می دهد ولی فعلا به ۲۵۰ بخاطر توربوشارژر کوچکتر محدود شده. مطابق گفته مزدا، طراحی این موتور با درنظر گرفتن دنیای واقعی و برای دنیای واقعی انجام گرفته است؛ جایی که راننده‌های شاسی‌بلندهای ۳ ردیفه به پایین‌بودن پیک گشتاور علاقه دارند. به این منظور، از یک توربوشارژر نسبتاً کوچک و با فشار ۱۷٫۴ psi برای رسیدن این موتور (با نسبت فشردگی ۱۰٫۵:۱) به حداکثر گشتاور ۴۲۰ نیوتن‌متر در ۲۰۰۰ دور بر دقیقه استفاده شده است.

در همین حال، عدد مربوط به اسب‌بخار موتور توربوی CX-9 مناسب است. این موتور با استفاده از سوخت اکتان ۹۳ بنزین سوپر در ۵۰۰۰ دور بر دقیقه، قدرتی برابر ۲۵۰ اسب‌بخار تولید می‌کنند. اگر از سوخت بنزین معمولی با اکتان ۸۷ استفاده شود، این قدرت به ۲۲۷ اسب‌بخار کاهش خواهد یافت.

البته این احتمالاً یک حرکت هوشمندانه در این شاسی‌‌بلند ۳ ردیفه است؛ چرا که رانندگان چنین خودروهایی معمولاً از تمام قدرت موتورهای بزرگ خود استفاده نمی‌کنند. پیک گشتاور پایین به مزدا اجازه استفاده از یک توربوشارژر کوچکتر داده است. در نتیجه، این توربوشارژ می‌تواند سریع‌تر به کار بیفتد؛ چیزی که در این نوع موتور، اهمیت بسیار زیادی دارد.زیرا هرچه حداکثر گشتاور را در دور موتور پایین تری بدست اورید مصرف سوخت کمتر و شتاب گیری سریع تری را تجربه خواهید کرد مثل خودرو های برقی که حداکثر گشتاور از لحظه اول در اختیار راننده است و به همین دلیل شتاب گیری سریعی دارند.

مزدا CX-9 به صورت انحصاری با یک گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته مجهز به پدال شیفت پشت فرمان ارائه می‌شود. همچنین سیستم دیفرانسیل جلو به صورت استاندارد است، ولی امکان انتخاب یک دیفرانسیل تمام‌چرخ متحرک نیز وجود دارد. ردیف دوم صندلی‌ها قابلیت حرکت به سمت جلو را دارد تا امکان ورود به ردیف سوم فراهم شود. فضای ردیف سوم گنجایش حضور بزرگسالان را نیز دارند.

مزدا در همین حال، عایق‌کاری صدا به وزن ۲۴ کیلوگرم برای CX-9 انجام داده است؛ چیزی که باعث شده نویز داخل کابین به میزان ۱۲ درصد در سرعت‌های بزرگراهی کاسته شود.

مدل پایه‌ی اسپورت با همان تجهیزات قبلی شامل رینگ‌های ۱۸ اینچی، چراغ‌های LED، پوشش‌های فابریک صندلی‌ها، ترمز پارک الکترونیکی، سیستم اطلاعات سرگرمی کانکت مزدا با صفحه نمایش رنگی ۷ اینچی، دوربین پشتی و دستیار تریلر کاروان عرضه می‌شود.

هرچند نسخه‌ی میانی CX-9 تورینگ از تجهیزاتی چون ترمز شهری هوشمند سود می‌برد. این سیستم قبلاً به‌صورت آپشن در دسترس بود اما حالا بدون افزایش بها به‌صورت استاندارد در این مدل نصب شده است. از دیگر ویژگی‌های شاخص این خودرو می‌توان به صندلی‌های چرمی، صفحه لمسی ۸ اینچی، دوربین عقب با تیره شوندگی خودکار، پایش نقاط کور، ورود بدون کلید، صندلی‌های جلوی برقی، درب پشتی برقی و… اشاره کرد.

مدل گرند تورینگ در آن تجهیزات بهتری چون رینگ‌های ۲۰ اینچی، ریل‌های سقف، کروز کنترل با هدایت راداری، سیستم حفظ خودرو بین خطوط، هشدار خروج خودرو از خط، کنترل نوربالا، چراغ‌های جلوی تطبیق شونده، هد آپ دیسپلی و… به چشم می‌خورند.

مدل فول Signature این مدل تنها نسخه از این شاسی‌بلند است که به‌صورت استاندارد با سیستم چهارچرخ محرک عرضه می‌شود. این سیستم با استفاده از ۲۷ حسگر و با اندازه‌گیری شرایط (بیش از ۲۰۰ بار در ثانیه) تعیین می‌کند که چه مقدار نیرو موردنیاز هر چرخ است. فول ترین نسخه‌ی شاسی‌بلند مزدا با نورپردازی جلوپنجره، چرم مرغوب ناپا، نورپردازی LED در اطراف اهرم تعویض دنده و تزئینات چوب عرضه می‌شود.

قیمت مزدا CX9 2018 منطقه از ۱۴۰ الی ۱۶۵ میلیون می باشد.

پاسخ دهید